S T A V E B N Í- Ú P R A V Y - H U S I T S K Á č . p . 4 2, STUDIE, INVESTOR - SUDOP Real a.s., 2019-2022
|
|
|
Studie, předjednání s památkovým ústavem: Ing.arch. Martin Oliva, Ing.arch. Jan Ott, atelier Ing. arch. Ladislav Oliva
Projekt pro stavební povolení+realizační dokumentace: Atelier4
Interiér : Ing.arch. Martin Oliva, Ing.arch. Zuzana Strouhalová
mobiliář - Unijazz: Unijazz + arch.Zdeněk Fikar
Výplně, pavlač, recepce: Ing. arch. Ester Miluničová
(MK architekti)
Účel užívání stavby
Po provedení stavebních úprav bude objekt sloužit pro kulturní aktivity. Řešený prostor se skládá ze tří částí: Unijazz, divadlo Ponec a galerie.
Spolek Unijazz sdružuje zájemce o hudbu nejrůznějších žánrů v návaznosti na další kulturní aktivity. Navrhované prostory Unijazzu obsahují čítárnu a přednáškový sál včetně administrativního a sociálního zázemí.
Prostory pro divadlo Ponec obsahují taneční sál, který bude sloužit jako zkušební sál a k pořádání tanečních workshopů. Navrhované prostory dále obsahují administrativní zázemí z. ú. Tanec Praha a sociální zázemí.
Prostory galerie obsahují výstavní prostor, přednáškový sál a nezbytné administrativní a sociální zázemí. Galerie bude sloužit pro pořádání výstav určených k návštěvě veřejností.
|
Architektonické řešení
Architektonicky návrh přistupuje k objektu s respektem k jeho historii. Navrhované stavební úpravy se odehrávají výrazněji v západní části objektu. Jedná se o objekt bývalého hostince, který prošel mnoha stavebními úpravami a sloužil mnoha účelům. V poslední etapě jeho stavebních úprav došlo k odbourání cca. 1/3 plochy v partii západního štítu včetně části dispozice z důvodu výstavby železničního přemostění. Objekt bývalého hostince tak přišel o své komunikační prostory včetně hl. vstupu a celkově se tak nachází ve stavu bez uceleného dispozičního uspořádání.
Stavební řešení
1. Západní část (objekt bývalého hostince)
Přízemí
V tomto prostoru je plánováno otevření dispozice, tzn. propojení místností č. 1.18 až 1.22. Původně se jednalo o jednotraktový objekt. Dispoziční návrh tuto skutečnost zohledňuje a sjednocený prostor čítárny Unijazzu navozuje dojem bývalého hostince. Navrhujeme obnovit klenební oblouk, který tak opticky oddělí samotný prostor čítárny od prostoru baru. Návrh odstraňuje příčnou stěnu mezi prostory m. č. 1.18 a 1.19/21. Jako její připomínka zůstane rám podél obvodových stěn a pod stropem. Do prostoru čítárny a pod klenební oblouk jsou navrženy sloupy v podélné ose místnosti, pod klenebním obloukem bude komínový průduch nahrazen zděným sloupem. Sloupy podepřou stropní konstrukci v jejím středu z důvodu provozu v patře, který by měl sloužit jako prostor taneční zkušebny (je také uvažováno případné využití ocel. sloupů - podobný princip litinových sloupů je použit v objektu v ulici Trocnovská 1, tento objekt působí velmi podobným dojmem jako námi řešený objekt, nutno prověřit návrh statikem na základě stavebnětechnického průzkumu).
Patro
Další větší dispoziční úpravy jsou navrženy opět do prostoru v bývalém objektu hostince v prvním patře. Zde navrhujeme dispozici vyčistit od příčkového dělení a vytvořili tak opět ucelený prostor, který bude sloužit jako taneční zkušebna. Jak v tomto prostoru, tak i v přízemí by záměr vyžadoval odstranění komínového průduchu, který navíc v přízemí narušuje klenební pas.
Mezi místnostmi č. 133B a 135A navrhujeme z dispozičních důvodů probourat v nosném zdivu nový průchod. Finální poloha bude určena až dle stavebně technického průzkumu, pokud se potvrdí zazděný průchod v klenebním poli, bude využit pro toto plánované propojení.
Stropní konstrukce mezi navrhovaným tanečním sálem a podkrovím je dle sond ve špatném stavu a strop je staticky neúnosný (bude doloženo v dalším stupni dokumentace ve formě stavebně technického průzkumu). Vytvoření nové stropní konstrukce by bylo z historického hlediska bez významné hodnoty. Navrhujeme proto otevření krovu a přiznání Ránkova krovu v rámci plných vazeb do prostoru budoucího tanečního sálu a zároveň tak zvýšíme jeho podchozí výšku.
Krov
Krov je dle konzultace se statikem v případě jeho přiznání do prostoru vhodné zesílit. Rádi bychom zvolili nadkrokevní izolaci s tím, že plné vazby by do prostoru byly přiznány a samotné krokve by se již nacházely nad záklopem. V této úrovni (nad záklopem) by se odehrálo zesílení a zateplení krovů i s ohledem na posílení zvukoizolačních vlastností střešního pláště.
2. Východní část (objekt bývalého hotelu)
Podzemí
V místnostech č. 0.05 a 0.06 bude konstrukce nového schodiště včetně výtahu.
Přízemí
V místnostech č.1.15/16, kde je již narušená stropní konstrukce stávající výtahovou šachtou procházející do suterénu, navrhujeme nový schodišťový prostor včetně výtahu, který propojuje suterén, přízemí i patro a umožňuje bezbariérový přístup. Do tohoto prostoru navrhujeme využít stávajícího zásobovacího otvoru v uliční fasádě jako bezbariérového vstupu do objektu.
V místnosti č. 1.15 dále navrhujeme zbourat z dispozičních důvodů komínové těleso.
V objektu navrhujeme obnovení hlavního centrálního průchodu, tedy zrušení výtahové šachty a scelení tohoto vstupního prostoru s možnou přímou vazbou na dvůr objektu.
Dále navrhujeme odstranění části přístavby prostoru m. č. 1.35 a 1.36 a jeho nahrazení lehkou ocelovou prosklenou konstrukcí, která by sloužila jako další vstup.
Patro
V místnosti č. 134 bude konstrukce nového schodiště včetně výtahu.
Střecha
Ve střešní rovině bychom rádi měli možnost obnovit vikýřová okna tak, jak jsou zachycena na dobové fotografii – viz. SHP.
Fasáda
Z hlediska vnější obálky objektu by se jednalo především o jižní průčelí, kde navrhujeme navrácení původní podoby klenebních nik nesoucích pavlač, tedy jejich obnovu a odstranění pozdějších konstrukcí mříží, přizdívek či luxferových výplní. Obnovíme i některé původní vstupy. V místě hlavního vstupu do Unijazzu navrhujeme v nice u místnosti č. 1.15 vytvoření zádveří z lehké ocelové prosklené konstrukce. Otázkou jsou niky u místností č. 1.19 a 1.21 kde není zřejmý důvod vyzdění dělících stěn ve středu klenby, ale pokud statické posouzení prokáže možnost odstranění, tak tyto niky také vrátíme do původního stavu. V místě průjezdu m. č. 1.01 navrhujeme osazení nového většího dveřního otvoru.
V Patře jižního průčelí navrhujeme kompletní obnovení pavlače.
V severním průčelí navrhujeme nový vstup do objektu v místě stávajícího zásobovacího dveřního otvoru. Úroveň chodníku zde výškově navazuje na navrhovanou výšku mezipodesty nového schodiště.
Dispoziční a provozní řešení
Objekt se skládá ze dvou hlavních částí.
Východní část tvoří objekt s hlavním vstupem v centru dispozice z ulice Husitská. Z průchodu obnovujeme reprezentativní vstup na dvůr, který by mohl v budoucnosti navazovat na stávající pěší propustek se schodištěm navazujícím na pěší komunikaci vzniklou po odstranění železniční trati. Do přízemí západní části jsou situovány prostory galerie. Hlavní výstavní prostor, přednáškový sál, sklad, kanceláře, sociální zázemí pro návštěvníky a sociální zázemí pro personál. Ze dvora navrhujeme v přízemí samostatný vstup do zázemí pro zaměstnance galerie. Východní část obsahuje dvě stávající schodiště do suterénu a 2.NP. Prostory v suterénu a ve 2.NP východní části nejsou předmětem této dokumentace.
V prostoru východní části u dělící zdi od západního objektu navrhujeme nový schodišťový prostor včetně výtahu, který propojuje suterén, přízemí i patro a umožňuje bezbariérový přístup. Vstup na mezipodestu schodiště je z ulice Husitská
Do přízemí západní části a přilehlé východní části jsou umístěny prostory spolku Unijazz. Přístup do hlavní chodby je z nově navrženého schodišťového prostoru a také přes zádveří vstupem ze dvora. Do západní části je umístěn hlavní prostor čítárny Unijazz, který má dva přímé výstupy na dvůr. Součástí čítárny je bar a navazující prostory skladů s přímým vstupem pro zásobování v západním průčelí. Do východní části je umístěn přednáškový sál, archiv čítárny, kanceláře a sociální zázemí včetně WC pro handicapované.
Do patra západní části a přilehlé východní části jsou situovány prostory z. ú. Tanec Praha. Přístup na hlavní chodbu je z nově navrženého schodišťového prostoru a také přes pavlač propojenou se stávajícím venkovním schodištěm. Hlavní prostor západní části (taneční sál) je přístupný nově navrženým průchodem v nosném zdivu přes prostor klubovny. Z klubovny jsou vstupy do šaten s WC a sprchovým koutem oddělené pro muže a ženy. Z chodby je vstup do koupelny s WC pro handicapované. Do východní části jsou umístěny průchozí kanceláře. Řešená dispozice končí chodbou vedoucí na pavlač, ze které jsou vstupy do WC pro zaměstnance, kuchyňky a úklidové místnosti. Navazující prostory 2.NP východní části nejsou předmětem této dokumentace
|